História

Jubilejný rok 2024 pre umelecké školstvo v Košiciach


Rok 2024 je významným rokom pre hudobno - umelecké školstvo v Košiciach. Pred 240 rokmi začala svoju históriu písať prvá hudobná trieda v tomto meste. Príbeh začína v roku 1777. Na čele monarchie je Mária Terézia, ktorá dáva do platnosti školskú reformu Ratio educationis. V rámci regiónov - provincií vznikajú jedno-, dvoj-, trojtriedne školy, vo veľkomestách štvortriedne. V Košiciach sa otvára mestská základná škola (schola normalis) v roku 1777. Ako uvádzajú historické pramene z roku 1782, škola mala 4 triedy, 4 učiteľov a pripravovala kandidátov učiteľstva. Situácia si však vyžadovala vzdelávanie aj v oblasti hudby, pre budúcich učiteľov, kantorov a organistov. Mestská rada Košíc, preto reaguje a otvára prvú hudobnú triedu (schola musices). Školský inšpektor na túto pozíciu doporučuje Mateja Lechkého, ktorý pôsobil ako organista v kostole (Dóme) sv. Alžbety v Košiciach. Matej Lechký prijíma funkciu učiteľa hudby a od 1. februára 1784 začína vyučovať(viď. obr.). Týmto dňom odštartovalo svoju činnosť umelecké školstvo v Košiciach. V ďalších rokoch sa na poste učiteľa hudby vystriedalo niekoľko významných hudobných osobností. 


Zdroj: Archív mesta Košice
Zdroj: Archív mesta Košice

Externý protokol zo zasadnutia mestskej rady zo dňa 5. Januára 1784


Zdroj: Archív mesta Košice
Zdroj: Archív mesta Košice

...Kráľovský inšpektor pre národné školy a Rada mesta Košíc dospeli k záveru, že Mathias Lechky, z miestneho farského kostola Svätej Alžbety, znalý hrania na organe a iných hudobných nástrojoch, má byť prijatý za učiteľa hudby (pro musices magistro) do základnej národnej školy na dobu zostávajúcich mesiacov prebiehajúceho školského roka. Keďže v škole chýbajú hudobné nástroje, predovšetkým klavír (clavicordium), tieto sa majú v prvom rade zabezpečiť. Od 1. februára, v každý deň vyučovania a rekreácie je povinný poskytnúť žiakom dvojhodinovú prípravu, jednu hodinu dopoludnia a jednu hodinu popoludní...


Dôležitým medzníkom v dejinách hudobného školstva v Košiciach, je osamostatnenie hudobnej triedy, ktorá sa stala základom pre vytvorenie Mestskej hudobnej školy. V rokoch 1886 - 1918 mala škola 412 žiakov a 18 učiteľov. K základnej organizačnej zmene v živote Hudobnej školy v Košiciach, došlo na začiatku školského roka 1951/1952. Hudobná škola sa stáva štátnou a začleňuje sa do jednotnej siete československého hudobného školstva. V nasledujúcich rokoch dochádza k vetveniu školy. Pripravili sa organizačné a personálne predpoklady pre osamostatnenie strednej hudobnej školy pod názvom "Vyššia hudobná škola v Košiciach", ktorá sa 1. septembra 1959 mení na "Konzervatórium v Košiciach". Vznikajú tak dva stupne hudobného školstva – základná hudobná škola a stredná hudobná škola. 

Postupujme po dejinnej línii a ostaňme na základnom stupni. V roku 1961 dochádza k zmene označenia dovtedajších základných hudobných škôl na "Ľudové školy umenia" (ĽŠU). Hudobná škola sídli na Kováčskej 48, zastrešuje iba hudobný odbor, má 1603 žiakov a zápasí s nedostatkom priestorov. Situáciu ako uspokojiť čo najväčší počet záujemcov sa núdzovo riešila vyučovaním na piatich rôznych miestach. Neskôr, v roku 1987 sa LŠU sťahuje z Kováčskej ulice na Zbrojničnú, kde pôsobila šesť rokov. Od roku 1993 sídli škola na Jantárovej ulici č. 6, pod názvom Základná umelecká škola Jantárová 6 (ZUŠ) a je priamou pokračovateľkou prvej hudobnej triedy z roku 1784. Jej zriaďovateľom je mesto Košice.


Riaditelia 

Celý zoznam


Súčasnosť

V súčasnosti je ZUŠ Jantárová 6 školou, kde plne fungujú 4 odbory: Hudobný, Literárno - dramatický, Tanečný a Výtvarný odbor. Vyučovanie 1190 žiakom, poskytuje 69 pedagógov poskytuje vyučovanie 1190 žiakom na 6 miestach - v centrálnej budove, dvoch pobočkách a troch elokovaných pracoviskách. V profesionálnych orchestroch vo filharmóniách a divadlách pôsobí 11 pedagógov.


Hudobný odbor

je najstarším a v súčasnosti najväčším odborom na ZUŠ. Počas svojho vývoja rozširoval ponuku vyučovania hudobných nástrojov. Okrem organu, klavíra a spevu, pribúdali postupne ďalšie hudobné nástroje. V súčasnosti sa na škole vyučuje bohaté spektrum klávesových, dychových, sláčikových, strunových, bicích nástrojov a spev. Vyučovanie je komplexné a prepája teóriou s praxou. Dôraz sa kladie na rozvoj interpretačných a tvorivých zručností v individuálnom (hra na nástroji, spev) i skupinovom vyučovaní (hudobná náuka, komorná a súborová hra, komorný a zborový spev). Na škole pôsobí niekoľko hudobných zoskupení : 

  • DYCHOVÝ ORCHESTER - Klasik Band

  • POPOVÁ KAPELA - Amber String

  • ZOSKUPENIA BICÍCH NÁSTROJOV - Drum Gang, Self Marching Band

  • ZOSKUPENIE PLECHOVÝCH DYCHOVÝCH NÁSTROJOV - Jantár Brass

  • ĽUDOVÝ SÚBOR - Jantár

  • GITAROVÉ ZOSKUPENIE - Game of Strings

  • AKORDEÓNOVÝ SÚBOR

  • SLÁČIKOVÝ SÚBOR

  • ZBOR - Spevácky zbor


Literárno-dramatický odbor

bol otvorený v roku 1999, v ktorom žiaci získavajú základy hereckej techniky, reči a hlasu, javiskového pohybu a rytmiky. Dramatická výchova rozvíja predstavivosť a fantáziu, citlivosť a vnímavosť voči umeniu, rozširuje slovnú zásobu. Žiaci sa pripravujú na súťaže v prednese poézie a prózy, pripravujú školské divadelné predstavenia. Výstupy svojej práce prezentujú malými javiskovými formami, recitáciou, moderovaním podujatí ZUŠ v Dome umenia, na verejných vystúpeniach. Najlepšie predstavenia uviedli v Štátnom divadle. 


Tanečný odbor

vznikol v školskom roku 2004/2005. Poskytuje základy pohybového a tanečného vzdelania. Výuka sa zameriava na správne držanie tela, rozvoj koordinácie pohybov v rámci melodického a rytmického cítenia, pohybu v priestore, pohybovú pamäť, fantáziu a rozvoj estetického cítenia. Tanečné zručnosti nadobúdajú žiaci v tanečných technikách klasického, ľudového, moderného a kreatívneho tanca. Hlavným výstupom žiakov tanečného odboru sú záverečné slávnostné tanečné vystúpenia s pestrou choreografiou a rôznymi štýlmi tancov. Žiaci sa predstavujú aj na rôznych podujatiach školy a mesta. Na škole pôsobí TANEČNÝ SÚBOR - Lotos Dance Group. 


Výtvarný odbor

začína písať svoju históriu v školskom roku 2004/2005, a uzatvára tak štvorlístok študijných odborov ZUŠ Jantárová. Pri vyučovaní vo výtvarnom odbore sa kladie dôraz na rozvíjanie umeleckého nadania a talentu, prostredníctvom kreatívnych činností: klasická kresba a maľba, modelovanie, práca s materiálmi, grafické techniky, dekoratívna činnosť. U žiakov sa rozvíja citlivý a vnímavý prístup k výtvarným podnetom a snaha prebudiť v nich záujem o výtvarné sebavyjadrenie. Práce žiakov výtvarného odboru sú pravidelne prezentované pri verejných koncertoch školy, na vlastných a verejných výstavách, súťažiach a tvorivých dielňach. 


Výstupy tvorivej práce prezentujú žiaci i učitelia ZUŠ každoročne, na menších tematických koncertoch, nástrojových prehliadkach a veľkých verejných koncertoch v rôznych reprezentatívnych priestoroch, akými sú: Dom umenia, Kulturpark, Národné divadlo Košice, Historická radnica, Mestské kultúrne stredisko JUŽAN, Východoslovenská galéria, a mnohé ďalšie... Žiaci sa zapájajú aj do kultúrnych akcií organizovaných mestom a veľké úspechy dosahujú na mnohých regionálnych, celoslovenských a medzinárodných súťažiach. Škola organizuje každé dva roky celoslovenskú súťaž skupín žiakov ZUŠ POP – ROCK a JAZZ. Poslaním súťaže je podchytiť talent mladých inštrumentalistov aj spevákov. Súťaž sa orientuje na interpretáciu populárnych a jazzových skladieb, svetových aj slovenských autorov s možnosťou vlastných tvorivých inštrumentálnych a speváckych prevedení. Zaujímavosťou v živote ZUŠkoly je imatrikulácia žiakov prípravného štúdia, ktorá sa uskutočňuje počas slávnostnej rozlúčky s absolventmi v Dome umenia. Predáva sa tak pomyselná štafeta absolventov novým prvákom. Pre tento slávnostný akt bola v roku 2021 skomponovaná Hymna ZUŠ Jantárová, ktorej autorom je pedagóg Mgr. art. Ján Hrubovčák. 

Jubileá patria medzi významné udalosti každého človeka. Ich dôležitosť si uvedomujeme, ak sa týkajú inštitúcie, ktorá sa už niekoľko desaťročí prezentuje mnohými úspechmi. Údiv v nás vyvolá, ak zistíme, že daná inštitúcia vykonáva svoju umelecko-vzdelávaciu činnosť vyše dve storočia. 240. výročie je jubileom nielen pre Základnú umeleckú školu Jantárová 6, ktorá je priamym pokračovateľom prvej hudobnej triedy, ale aj pre celé umelecké školstvo v Košiciach. 


Autor článku: Mgr. Renáta Bartková, PhD.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky